W każdym biznesie istnieją oszuści, co do tego nie ma wątpliwości. Żerują na cudzej krzywdzie i emocjach. Finanse nie od dziś stanowią wyjątkowo łakomy kąsek dla oszustów. Piramidy finansowe, parabanki, wyłudzanie pieniędzy, nie do końca legalne praktyki związane z pożyczaniem i windykacją – to tematy, które budzą w nas lęk. Jak nie dać się oszustom finansowym lub zminimalizować szkody z już popełnionego wyłudzenia? Sprawdź.
Oszuści finansowi – nie daj się naciągnąć
Zanim weźmiesz pożyczkę lub zaciągniesz jakiekolwiek zobowiązanie w instytucji nie będącej bankiem, zwróć uwagę na kilka podstawowych kwestii:
Po pierwsze – sprawdź firmę. Dowiedz się, jak długo funkcjonuje na rynku oraz sprawdź czy figuruje w takich spisach, jak Polski Związek Firm Pożyczkowych, czy Rejestr Instytucji Pożyczkowych.
Po drugie – przeczytaj komentarze osób, które miały do czynienia z wybraną przez Ciebie firmą. Koniecznie sięgnij po informacje z kilku źródeł i wyciągnij wnioski.
Po trzecie – uważnie przeczytaj dokumenty. Sprawdź warunki umowy, terminy spłat, stawki i okresy oprocentowania. Zwróć uwagę na to, co grozi Ci w wypadku nieterminowej spłaty. Dowiedz się, czy możesz zawiesić spłatę lub przedłużyć termin zwrotu długu i pod jakimi warunkami.
Jeżeli nie rozumiesz jakiejś informacji zawartej w umowie – zadzwoń na infolinię i zapytaj pracownika firmy. Na pewno rozwieje Twoje wątpliwości.
Dowiedz się jakich danych może od Ciebie żądać firma pożyczkowa >>
Padłeś ofiarą oszustwa finansowego? Co zrobić?
Oczywiście zanim wystąpisz z jakimkolwiek roszczeniem dokładnie sprawdź umowę o pożyczkę. Często klienci czują się “naciągnięci” na wysokie koszty, mimo, że wcześniej sami wyrazili na nie zgodę przy podpisaniu umowy. W takim razie kiedy mamy szansę na reklamację.
Reklamacja chwilówki
Istnieje kilka sytuacji, które pozwolą na zareklamowanie pożyczki. Możesz to zrobić, kiedy:
- Koszt pożyczki przekracza normy narzucone przez tzw. ustawę antylichiwarską.
- Spłaciłeś pożyczkę przed terminem, a firma za niewykorzystany okres pożyczki zwróci nam środki nieproporcjonalne do poniesionej prowizji.
- Pożyczkodawca nalicza koszty niezgodne z umową lub takie, o których nie było mowy w podpisanym przez nas dokumencie.
- Odsetki za pożyczenie pieniędzy są wyższe niż 10% w skali roku.
- Odsetki za opóźnienie w spłacie są wyższe niż 14% w skali roku.
- Brakuje rzetelnej informacji od pożyczkodawcy, dotyczącej całkowitego kosztu kredytu (np. reklamy pożyczek wprowadzają klienta w błąd).
Jak widać, jako klienci firm pożyczkowych jesteśmy zabezpieczeni w wielu sytuacjach, co warto mieć na uwadze.
Dostałeś list z firmy windykacyjnej? Sprawdź co zrobić >>
Jak ochronić się przed nierzetelnymi firmami?
Istnieje jedna, podstawowa rzecz o której należy pamiętać. Nie odkryjemy Ameryki, powtarzając po raz kolejny podstawową zasadę zawierania jakichkolwiek umów: Bądź ostrożny i, przede wszystkim, czytaj całość umowy. Niezależnie od tego jak bardzo się spieszysz – przeczytanie dokumentów i zadanie kilku pytań może skutecznie ochronić Cię przed oszustwem finansowym. Pamiętaj – przezorny zawsze ubezpieczony.