Czy wiesz, czym tak naprawdę jest prowizja za udzielenie pożyczki? Spotykamy się z tym pojęciem za każdym razem, kiedy przeglądamy oferty kredytów lub pożyczek, ale co naprawdę ono oznacza? W poniższym artykule zdradzamy jego tajemnicę – od tego momentu nie będziesz miał wątpliwości co do tego, czym jest prowizja za udzielenie pożyczki.
Prowizja za udzielenie pożyczki – co to jest?
Prowizja za udzielenie pożyczki to podstawowa opłata, która jest naliczana przez pożyczkodawcę za udzielenie pieniędzy pożyczkobiorcy, czyli klientowi. Jest to czymś w rodzaju wynagrodzenia dla firmy za to, że zgodziła się udzielić pożyczki klientowi.
Prowizja pobiera się zawsze – bez względu, czy bierzemy kredyt w banku, w instytucji pozabankowej, czy decydujemy się na szybką chwilówkę. To opłata jednorazowa, wyrażona w procentach, którą bank lub firma pożyczkowa dopisze do Twojego zobowiązania. Choć płaci się ją tylko raz, znacząco może wpływać na koszt całego kredytu. Może być naliczana w jednej kwocie lub doliczona do rat.
W jakiej wysokości może być prowizja?
Nie ma przepisów, które regulowałyby wysokość prowizji. Każda firma określa ją sama. Kwota ta jednak musi mieścić się w limitach, nakładanych na instytucje udzielające kredytów i pożyczek, zgodnie z ustawą antylichwiarską.
Zaciągając pożyczkę po raz pierwszy można liczyć na oprocentowanie 0%, jednak nie każda firma posiada taką ofertę.
Prowizja nie musi być jedna
Błędem jest myślenie, że prowizja to tylko jedna opłata – zawsze ta sama. Tak naprawdę istnieją różne rodzaje prowizji. Wyróżniamy: prowizję za udzielenie kredytu, prowizję za wcześniejszą spłatę, a także prowizję za rozpatrzenie wniosku kredytowego.
Przeczytaj umowę i regulamin, zanim podpiszesz
Zanim cokolwiek podpiszesz i zdecydujesz się na pożyczkę musisz poznać wszystkie jej koszty i warunki. Powinieneś dokładnie przeczytać regulamin, upewnić się, na ile tygodni/ miesięcy rozłożone są raty, ile wynosi prowizja, oprocentowanie i całkowity koszt do spłaty. Pożyczkodawca ma obowiązek przekazać Ci wszystkie te informacje, dlatego jeżeli tylko nie będziesz potrafił znaleźć jakieś informacji – pytaj.
Śledź naszą stronę, by przeczytać więcej ciekawych artykułów: https://www.rynekfinansowy.info/blog/